העולם אישי והקריירה

העולם אישי והקריירה

את חיבורו לעולם הפיננסי מצא חיים טולדנו במסגרת לימודיו לתואר ראשון בניהול וכלכלה. לימודים אלו היוו את יריית הפתיחה עבורו בתחום זה, ורק חודשים ספורים לאחר סיום התואר – המשיך גם ללימודי התואר השני, אותו סיים בהצטיינות יתרה. במקביל לתקופת לימודיו, הועסק כפרשן כלכלי בתוכניות טלוויזיה ורדיו, ובמקביל הנחה וקיים הרצאות בתחומי הכלכלה והפיננסים במספר מוסדות אקדמיים.

פיננסי

הניסיון

הניסיון שצבר בשנים אלו, לצד הידע הרב שרכש בלימודיו, הפכו אותו למומחה בעל שם, המתמקצע בניתוח סוגיות כלכליות ופיננסיות, וליועץ פיננסי לעסקים בינוניים וגדולים. ככל שחלפו השנים, השקיע עוד ממרצו והעמיק חקר לתחומים פיננסיים נוספים, דוגמת חבות המס החלה על ארגונים גדולים, מטבע חוץ והשפעתו על שווקים גלובאליים, וכמובן – גיוס כספים, הנפקות וכד'.

במסגרת 20 השנים האחרונות ייעץ חיים טולדנו לעשרות ארגונים גלובאליים, וליווה אותם בעתות משבר – דוגמת נפילה בערך המניות, אך גם בזמני צמיחה – שם דאג ללוות את בעלי העניין לגיוס הון, והשיג תוצאות מהירות ומשמעותיות. שנות פעילותו והמוניטין שצבר בהן הפכו אותו לדמות מוכרת וסמכותית בתחומי העולם הפיננסי.

טולדנו והעולם הפיננסי

כידוע, הזירה הפיננסית בישראל חוותה לא מעט רגעי דרמה גדולים, ביניהם משברים כלכליים, "בועות" שהתנפצו, ומשברי סחר בין-לאומיים ושאר השפעות גלובאליות שטלטלו את כלכלת ישראל, ובתוכה כמובן – את תושבי ישראל המנסים "ללכת בין הטיפות". חיים טולדנו פעל במרץ במשברים אלו, וניסה לייעץ ככל יכולתו לגורמים בכירים בממשלה, ולארגונים גדולים ומבוססים שלהם השפעה ישירה על התל"ג ועל קופת המיסים של המדינה.

בעברו היה פעיל גם באגודה הישראלית לכלכלה, וסייע לקידום השיח בנושא חקר הכלכלה בישראל ובעולם, לצד הרצאות שקיים בכנסים השנתיים של האגודה בתחומים אמפיריים, יישומיים ועיוניים. עם הקמת כתב העת הרשמי של האגודה, הפך לעורך הראשי, והבטיח את איכותם האקדמית של המאמרים המתפרסמים בו. כיום טולדנו כבר אינו מכהן בתפקיד זה, אך הוא עדיין מייעץ באופן לא רשמי לחברי המערכת ולעורך הראשי בפועל.

הקשר לעולם הפיננסי

במהלך שנות פעילותו, נשאל מספר פעמים על הקשר לעולם הפיננסי, ומדוע בחר בו לביסוס פועלו. תגובתו הייתה קבועה בכל ריאיון ששאלה זו עלתה – "הציטוט האהוב עליי, שמלווה אותי עוד משנות הנערות הוא 'היה אתה השינוי שתרצה לראות בעולם', שנאמר מפיו של מהטמה גנדי – אחת הדמויות המשפיעות והנערצות ביותר בעיניי. אני מאמין באנשים, אני מאמין בשינוי, אני מאמין שאפשר אחרת. ראיתי מאות עסקים שקמו ונפלו תוך זמן קצר, ואלפי אנשים שנקלעו לחובות עקב התנהלות כלכלית שאינה נכונה, ולכן שמתי לי למטרה להיות השינוי – להיות זה שמתווה את הדרך הנכונה, זה שמראה שאפשר".